Filsystemet zfs är ett av de mest kompetenta filsystemen för riktigt stora volymer. Så kompetent att Netapp valde att stämma Sun Microsystems då de ansåg att tekniken inkräktade på ett antal av deras patent kring lagring. Zfs ägs idag av Oracle.

Zfs är släppt som öppen källkod men på grund av inkompatibilitet mellan licenserna CDDL och GPL kan inte filsystemet distribueras som en del av Linuxkärnan.

Problemet har gjort att Linux fått klara sig helt utan Zfs. En ansträngning har gjorts för att köra filsystemet utanför kärnans adressrymd där konceptet kallas för FUSE (filesystem in userspace). Att köra filsystemet utanför kärnan innebär däremot stora prestandaförluster vilket gör lösningen mindre attraktiv.

Nu meddelar nättidskriften Phoronix att företaget KQ Infotech snart är klar med en riktig port av zfs till Linuxkärnan som innebär att filsystemet kan köras med full hastighet.

Ett problem kvarstår dock. KQ Infotechs kod är fortfarande licensierad under CDDL vilket innebär att kärnmodulen inte kan distribueras som en del av Linuxkärnan. Koden måste därför distribueras utanför Linuxkärnans kodträd och kompileras separat. Att distribuera koden separat kan komma ställa till problem vid säkerhetsuppdateringar eller andra uppdateringar av Linuxkärnan.

Koden baseras på version "zfs pool 18" som är tre versioner gammal vilket innebär att allt godis i senaste zfs pool 21 inte är implementerat.

Planen är att släppa koden den 15:e september. Zfs på Linux kommer däremot bara fungera om du har 64-bitarsversionen av operativsystemet installerat. Där kommer finnas färdiga moduler för Fedora 12 och Red Hat Enterprise Linux beta 2. Ubuntuanvändare kan också installera filsystemet men måste då kompilera själva.

Det återstår att se vilket genomslag zfs på Linux kommer få. Idag håller konkurrerande gpl-kompatibla filsystemet btrfs på att mogna. Btrfs innehåller flera av de efterfrågade funktionerna i zfs och har redan idag stöd av alla stora Linuxdistributioner. Btrfs utvecklas även det i Oracles regi.