grafen cpu
Efterträdaren till dagens kiselprocessorer tros bestå av grafen och beräknas dyka upp i kommersiellt format runt 2022.
Forskningen runt grafen som nytt lovande ämne i datorsammanhang växer så det knakar och trots vissa problemområden är forskarna ändå hoppfulla om att kunna ta fram kommersiella mikroprocessorer av grafen.

Forskningsledaren Bhagawan Sahu vid University of Texas i Austin har i en intervju med Next Big Future sagt att den första prototypen väntas vara klar 2015. Det skulle i sådana fall innebära att 2022 blir året då de första grafenprocessorerna når marknaden.

IBM har redan tagit fram enkla kretsar och transistorer i grafen som nått 155 gigahertz. Den stora nackdelen med grafen är dock avsaknaden av bandgap, vilket gör att transistorer av materialet inte enkelt kan slås på eller av. Forskarna arbetar nu på att lösa detta, bland annat med två oberoende grafenlager vars laddningar på sikt ska kunna styras med hjälp av låg spänning. Massproduktionen måste också förenklas.