airshark wifi
Snart räcker det med en ny mjukvara för att accesspunkten ska kunna felsöka det trådlösa nätverket.
Ett flertal accesspunkter från exempelvis Aruba Networks och Cisco kommer nuförtiden med inbyggda funktioner för att felsöka trådlösa nätverk.

Nu hävdar forskare vid University of Wisconsin att vilken accesspunkt som helst kan göra detta med en ny mjukvara som de kallar för Airshark.

En uppgraderad accesspunkt kan läsa av informationen från omgivningens radiosignaler, identifiera störningskällor, se vilka enheter som drabbas och anpassa nätverket till detta. Flera accesspunkter kan även samarbeta för att hitta en okänd störningskälla.

Mjukvaran har förprogrammerats med ett antal signaturer för diverse bluetooth- och zigbee-enheter, trådlösa telefoner, kameror och spelkonsoler. Beroende på signalstyrka sägs säkerheten vara 91,23-100 procent och Airshark sägs ha jämförbar prestanda med kommersiell hårdvara. Systemet har ännu inte kommersialiserats.

Tim Greene, Network World