Artikelkommentarer
Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.
OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.
IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.
Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.
Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.
Mer läsning från TechWorld
Redaktionen rekommenderar
Opinion
Whitepapers, webcasts, kompendier och partnermaterial Fler utvalda whitepapers
sociala medier
Missa inte våra andra fokusområden

Intressant artikel
2011-10-22 10:08
jebb
Gärna även H/W
2011-10-22 11:19
Gärna flera sådana bra artiklar!
Jag skulle också vilja läsa om H/W som används (servrar, lagring etc.) och hur man kopplar ihop allt.
SpamGod
Gärna även H/W
2011-10-22 16:40
Magnus, chefredaktör TechWorld
Saknar Windows
2011-10-22 11:27
Jag är säker på att de flesta stora företag kör Windows med dubbla drivebokstäver för riktigt, riktigt stora system. Windows är enklare att använda, bara att klicka med musen iställert för en massa krångliga kommandon.
Drivebokstäver skulle också lösa problemet med att ip-adresserna tagit slut. Med en netletter räcker de till i "evighet". T.ex S:204.100.1.32 för en adress i sverige. Fördelen är att man kan organisera resurserna bättre och man vet till vilket nät man skickar datat. Precis så smidigt som med drivebokstäver. Man vet precis vilken disk det är.
.:.
Saknar Windows
2011-10-22 11:42
2008 petade man på Pan-STARRS teleskopet in 1.1 PetaBytes i en Microsoftbaserad SQL Server 2008-lösning. Nu är det gått ytterligare fyra år och det har ju inte blivit mindre i den databasen heller...
bitbucket
Saknar Windows
2011-10-22 15:42
Windows eller något annat OS där man inte har tillgång till hela OS-kärnans källod kommer aldrig kunna konkurrera mot sådan lösningar.
Antalet maskiner blir ju också en fördel för t.ex. Linux. Har man >10.000 servers så blir licenskostnaden inte helt försumbar. Men utgår från att man får rätt rejäla rabatter från MS i ett sådant läge, så det är i slutändan kanske inte en jättestor fördel.
Uridium
Saknar Windows
2011-10-22 17:42
De skulle väl till att börja med behöva ge bort Windows gratis för att kunna konkurrera så det verkar ju stanna redan där.
Ifall de inte kan komma med nån riktigt bra orsak att köra Windows istället för Linix i sådana sammanhang så att kunden kan tänka sig att betala mer för det.
ArthurF
Saknar Windows
2011-10-22 21:02
bitbucket
Saknar Windows
2011-10-22 21:21
Men med det sagt tror jag inte att det är så många som råkar på det problemet i verkligheten så det kanske går att leva med för de flesta :-)
buurd
Saknar Windows
2011-10-23 04:08
Vem skulle INTE anställa dig, när du kan sänka deras kostnader till ett minimum?
Ta jobbet! Och ta rejält betalt. Det blir en win-win-situation..
Att alla stackars socialarbetare som är vana vid Windows måste skolas om får du ta som en onödig utgift.
Joens Vogelholker
Saknar Windows
2011-10-23 13:17
Windows fungerar utmärkt för de, relativt sätt, trivial lösningar som använda i t.ex. kommuner.
Bygger man däremot lösningar som Google och Facebook som har extrem många besökare per tidsenhet så fungerar inte en standardlösning. Samma sak gäller om man har extrema krav på någon annan egenskap, t.ex. extrem låg latens som högfrekvenshandel.
Om man utvecklar lösningar för lite mer extrema tillämpningar så är Linux överlägset och en stor del av denna överlägsenhet kommer från att man har tillgång till källkoden och kan plocka bort delar man inte använder och eventuellt optimera de delar man faktiskt använder.
Visst kan Microsoft göra en sådan lösning även med Windows då de har tillgång till källkoden, men inget företag kan själva skapa en sådan lösning med Windows då Microsoft inte levererar källkod med Windows.
Uridium
Saknar Windows
2011-10-24 03:07
Neptune
Saknar Windows
2011-10-24 09:06
I system där man tar till special-lösningar så fungerar inte standard-lösningar från vare sig RedHat eller Microsoft. Det är liksom skillnaden i att använda en special-lösning vs standard-lösning.
I det läge kan man lika gärna använda en gratis-variant av Linux. I många av de lösningar jag kommit i kontakt med användas faktiskt Gentoo, vilket när man tänker på det kanske inte är så konstigt då det gör det möjligt att optimera hela systemet (inte bara kärnan) för att maximalt utnyttja just den HW man valt och skräddarsy alltihop för den uppgift man vill lösa.
Verkar inte som folk fattar hur mycket snabbare/mer skalbart ett skräddarsytt system kan bli. En tiopotens snabbare än ett standardsystem är definitivt inget ovanligt.
Uridium
Saknar Windows
2011-10-24 09:08
Neptune
Saknar Windows
2011-10-24 09:38
Uridium
Saknar Windows
2011-10-24 11:24
Jag såg inte att det stod att dessa modifierade kärnan. Google är väl allmänt känt att de modifierar kärnan, för vissa typer av noder, men verkligen all? Har de andra aktörerna dock gjort detta?
Neptune
Saknar Windows
2011-10-22 13:17
rils
RabbitMQ
2011-10-22 15:05
Den öppna köhanteraren RabbitMQ har jag hört mycket gott om av kollegor. Bra och snabb för att skapa asykrona-flöden mellan fristående applikationer eller delar av samma applikation, både internt och mellan maskiner.
Drutten & Jena
svensk?
2011-10-23 15:52
Om man läser DBMS2 som har lite bättre koll än IDG på databaser så kan man ju se att ebay kastade ut Greenplum för ca ett år sedan http://www.dbms2.com/2010/10/06/ebay-followup-greenplum-out-teradata-10-petabytes-hadoop-has-some-value-and-more/
berntl
Välskrivet
2011-10-23 23:08
lunetics