#

Artikelkommentarer

Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Kommentarer till:

Mer solenergi till
jorden via satellit

Jag antar...

2012-04-19 13:08

...att dessa satelliter lär fungera som den retroreflektorn (eller hur det översätts) de lämnade på månen? Att oavsett vilket håll du lyser på den, studsar ljuset tillbaka i exakt likadan riktning? Alltså att oavsett vart ljuset kommer ifrån fokuseras det till en punkt.

Är jag otydlig? Skyller på feberyra.

Länk: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2004/21jul_llr/

aerk

Som i SimCity då :)

2012-04-19 13:15

Minns att när jag spelade SimCity för många år sedan att när man i spelet avancerat in en bit på 2000-talet att man fick möjligheten att bygga ett mikrovågskraftverk som fungerade enligt beskrivningen på något liknande sett med en satellit som strålade ner solenergin. Kanske är det så att den som kom på idén inspirerades av det spelet? :)

jp

Som i SimCity då :)

2012-04-21 01:48

Jepp. Läste artikeln nu. 1941 skrev Asimov om konceptet , så det är inget nytt.

lessonae

Energieffektivt?

2012-04-19 14:20

Står inget i artikeln hur pass energieffektivt detta förfarande är jämfört med att placera samma solfångare på jordens yta.

incus

Äntligen!!!

2012-04-24 14:11

Asimov beskrev konceptet om jag kommer ihåg rätt. Gerard K O'Neill beskrev i sin bok The high frontier 1977 i detalj hur detta skulle kunna lösas, detta system verkar bygga till stor del på hans lösning. En lösning som den här anser jag vara den mest lovande utvecklingen på länge och den som är mest trolig att vi kan realisera. Ingen fossil koldioxid och inga skadliga partiklar, varken radioaktiva eller andra. Sen använder vi en del av energin att spjälka vatten, använder vätet att driva en bränslecell som får driva våra fordon så har vi löst transportproblematiken för lång tid framöver.

David Larsson

Comments powered by Disqus

Mer läsning från TechWorld

- TechWorld:

Tallinn-manualen
- en handbok för cyberkrig


- TechWorld:

Bästa verktygen för tvåstegsautentisering


exklusiv för Techworlds Superusers

- TechWorld:

3d-skrivaren som skriver ut i titan


- TechWorld:

Avancerat hackarskydd öppnas inom kort

Redaktionen rekommenderar

- TechWorld:

Lösenordens död del 1
- Allt är för enkelt att knäcka!


- TechWorld:

Vill du ha kvar jobbet?
- Du måste uppgradera dig


- TechWorld:

Gör storverk med lilla Raspberry Pi


- TechWorld:

Snart kan du och jag bo på månen


- TechWorld:

Premiär för TechWorld Threat Report


- TechWorld:

Så mår öppen källkod 2013


Opinion

Whitepapers, webcasts, kompendier och partnermaterial Fler utvalda whitepapers

66 % snabbare IT-arkitektur
Bygg ditt egna hybridmoln
Så undviker du mejlsabotage
DDoS - det breda hotet

Öppen källkod techworld.se/oppenkallkod

- TechWorld:

Avancerat hackarskydd öppnas inom kort


- TechWorld:

Slutkraschat i Libreoffice 4.1


- TechWorld:

Git snart om Subversion bland Eclipse-programmerare


sociala medier

TECHWORLD PÅ FACEBOOK
OCH PÅ TWITTER

Säkerhet techworld.se/sakerhet

- TechWorld:

Tallinn-manualen
- en handbok för cyberkrig


- TechWorld:

Bästa verktygen för tvåstegsautentisering


- TechWorld:

Framtidens lösenord - en tanke


Utvalda jobb inom it och teknik

Utvalda företag

Missa inte våra andra fokusområden

Gratis nyhetsbrev
Alla nyheter direkt i din mejl
Välj ett nyhetsbrev:
Veckobrevet Säkerhet
Öppen källkod





till partnererbjudanden.
Kontakta oss
Postadressen är:
TechWorld, Karlbergsvägen 77, 106 78 Stockholm

För prenumerationsärenden:
Logga in här eller ring 08-799 62 39.




Copyright © 1996-2013 International Data Group
Sök efter artiklar och produkter:

Adtech