Artikelkommentarer
Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.
OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.
IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.
Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.
Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.
Mer läsning från TechWorld
Redaktionen rekommenderar
Opinion
Whitepapers, webcasts, kompendier och partnermaterial Fler utvalda whitepapers
sociala medier
Missa inte våra andra fokusområden

Win - win !!
2012-07-30 17:54
När det gäller "Grön IT" tycker jag personligen man kan börja där det är som enklast: förpackningarna! Är det någonstans det transporteras enorma mängder luft så är inom IT!
Grön IT kan även handla om mjuka värden... om man t ex installerar en adblocker/flashblocker så spar man väldigt mycket energi (kika på processorn) när man surfar på t ex IDG's hemsida (Aftonbladet, Expressen m fl är inte bättre).
009
Win - win !!
2012-07-30 21:34
Vet inte riktigt vad du pratar om. För 5år sedan kanske, men knappast idag. Sällan man ser mer än 1-2cm marginal även runt stora saker som TV apparater. Minnen och processorer ligger ofta kvar i sina bulkförpackningar. Och lådorna har sällan mer än 1cm marginal om de ens.
Dessutom är de sällan volymen utan ofta vikten som begränsar hur mycket man lastar. Sedan om man har för lite luft, så går grejerna sönder, och de är ju inte direkt miljövänligt heller.
Flash folket lever kvar på P4 tiden då processorn tog lika mycket ström oavsett vad den gjorde och alla program gjorde sitt bästa för att maxa processorn.
Tyvärr ser vi fortfarande många spelproducenter inne på den banan.
Sväde
Win - win !!
2012-07-31 09:26
- Fujitsu Tower-PC... -här är det gott om plats i kartongen.
- MsOffice Retail... -överfeta jewel-cases, underligt nog även för den förinstallerade OEM-licensen som bara består av produktnyckeln (borde väl kunna säljas på samma vis som värdebevis istället = produktnyckeln skrivs ut på kvittot => ingen dyr lagerhållning för butiker)
- PoE-injektor... -går säkert in 5 st i samma låda som det kommer 1 i.
- Alla f-b blisterpack... -egentligen mest irriterad över inbrottssäkerheten som kräver specialverktyg (varför inte återförslutningsbara?), men naturligtvis tar dessa extrem volym jämfört med innehållet i väldigt många fall.
ps. Flash-folket -lite lustigt att även folk som ger intryck av att vilja värna om miljön inte är medvetna om vad usla flashbanners har för miljöpåverkan (elförbrukning).
009
Win - win !!
2012-07-31 11:15
Vet inte hur enskilda bolag gör, men de jag sett på sista tiden har inte varit stora. Både min Xperia Active och Neo samt min tidigare SE telefon hade alla så små förpackningar att jag undrade hur de fick in luren. (en telefon låg faktiskt på diagonalen tvärs över i paketet, lustigt)
Lika dant på många PC leverantörer, iaf där jag jobbar, leveras datorena idag ofta bara i en tätslutande dubbel kartong. Typ 1½cm runt om, thats it.
"- MsOffice Retail."
Vissa mjukvaruföretag är tokiga, de håller jag med om.
"- PoE-injektor."
Var de en orginalförpackning då? Knepigt att packa dem förvisso.
"- Alla f-b blisterpack"
Men samma här, avvägning. Man måste avväga mellan att garanter att produkten kommer fram hel och ofifflad relativt till lätt att öppna. En bra sax så är de inget problem (med betoning på bra)
Folk som gör reklam är bara ute efter att locka till sig kunder. Detta måste ses som en miss från flash-utvecklarnas sida, snarare än användarna.
Sväde
Grönt?
2012-07-31 10:31
sweYoda