
Förstärkt verklighet i form av glasögon som producerar undertexter kan göra det enkelt att förstå främmande språk i realtid. Bild: Will Powell.
Utvecklaren Will Powell har skapat en portabel översättningsmaskin som kan höra en konversation på främmande språk och producera undertexter framför användarens ögon.
Inspirationen ska vara hämtad från Googles Project Glass och hårdvaran består av en Raspberry Pi-dator, en mikrofon och ett par videoglasögon med transparent skärm. En smartphone eller surfplatta krävs också för att ge en stabil och tydlig ljudström till ett översättnings-api från Microsoft.
Fortfarande ser konceptet ut att ha en betydande fördröjning på ett par sekunder, vilket enligt Will Powell främst beror på översättningstjänsten.
Den översatta texten skickas därefter till Raspberry Pi som i sin tur producerar texten på de anslutna glasögonen.
Will Powell blev även uppmärksammad då han i våras tog fram ett eget system som imiterade de funktioner som Google visade upp när Project Glass presenterades för första gången.







































