Trots Microsofts ihärdiga påståenden om att Service Pack 3 inte existerar så har det nu läckt ut en testversion på olika torrentsajter världen över. Den tidiga testversionen av SP3 väger in på runt 320 megabyte och är samma servicepaket som vi tidigare i veckan berättade om att det betatestas i hemlighet.

Det var snart tre år sedan Service Pack 2 släpptes och sedan dess har det släppts en stor mängd säkerhetsuppdateringar och andra korrigeringar. Enligt tidigare rykten lär det finnas runt 900 buggfixar i Service Pack 3 för Windows XP.

Steven Bink på nyhetssajten bink.nu har laddat ned och testat den läckta SP3 men kan inte konstatera några större synbara skillnader med Service Pack 3 installerat, däremot innehåller SP3 som sagt en hel del buggfixar men även en del nya drivrutiner.

Källa: Softpedia