Poweredge-serien från Dell utökas nu med en särskild familj med namnändelsen M. Den innehåller bladservrar som exempelvis förbrukar 19 procent mindre ström än HP BladeSystem c-Class, men som ändå erbjuder 25 procent bättre prestanda per watt.

Servrarna i Poweredge M-familjen ska dessutom vara enklare att administrera och mer flexibla än tidigare modeller. Något som också är värt att understryka är att de inte innehåller något bly.

M1000e är en bladserverlåda i familjen som är på 10u och som har plats för 16 bladservrar. Den är optimerad för Poweredge M600 och M605 som har stöd för dubbla Intel Xeon eller AMD Opteron-processorer. M600 och M605 är för övrigt 60 procent mindre än Dells övriga 1u-servrar.

Som standard levereras M1000e med switchen Dell PowerConnect M6220 som har fyra portar på en gigabit vardera som kan uppgraderas till 10 gigabit. För den som vill går det att byta ut denna mot en switch från Cisco, och det finns då tre modeller att välja mellan.

Källa: Dell