Den som har fått ett mail om CNN Top 10 List under förra veckan lär inte ha blivit glad när han eller hon klickade på en länk för att få veta mer. Det hela är nämligen ett spam som sprids i stora volymer på nätet just nu rapporterar Network World. Enligt det amerikanska säkerhetsföretaget MX Logic detekterade de i snitt åtta miljoner CNN-spam i timmen i fredags och allra värst var det i torsdag då MX Logic upptäckte nästan elva miljoner spam under en timme.

Om man klickar på en länk i mailet så kommer det ett meddelande om att man måste ladda ner en uppdatering till Flash-spelaren och den som gör det belönas med att hamna i en oändlig loop med popup-fönster och den som klickar OK råkar ut för att ett spionprogram installeras.

Själva meddelandet förändras också hela tiden så istället för Top 10 List kan det handla om riktiga nyheter som plockats från CNNs sajt.

Via: NetworkWorld