Ctfmon.exe är en Microsoft-process vars uppgift är att kontrollera alternativa indata från användaren och språkfältet i Microsoft Office. Det behövs när du exempelvis använder skärmtangentbordet, en riplatta eller kontrollerar din dator med rösten. Om du inte använder någon av dessa funktioner är det såklart onödigt att ha en process för detta igång. Här nedan visar vi dig hur du blir av med processen en gång för alla i fyra steg.
Inaktivera funktionen i Microsoft Office 2003
I Office 2007 verkar inte alternativet finnas så om du använder det fortsätter du med nästa steg.
Öppna "Lägg till eller ta bort program" från kontrollpanelen. Markera sedan "Microsoft Office" och klicka på Ändra. Låt alternativet "Lägg till eller ta bort funktioner" vara markerat och klicka på Nästa.
I nästa ruta markerar du "Välj avancerad anpassning av program".
Klicka på ”Alternativa indata från användaren” som du hittar under ”Delade funktioner i Office” och välj Inte tillgänglig.
Klicka slutligen på uppdatera.
Inaktivera funktionen i Operativsystemet
- Windows XP
Öppna kontrollpanelen och välj ”Nationella inställningar och språkinställningar”. Välj fliken för Språk och klicka på Information.
Se till att bara de tjänster du använder är installerade.
Om så inte är fallet markerar du tjänsten och klickar på "Ta bort".
Välj sedan fliken Avancerat, markera rutan ”Inaktivera avancerade texttjänster” och klicka på OK.
- Windows Vista:
I Windows Vista finns inte samma alternativ som i Windows XP så här får vi nöja oss med att öppna ”Nationella inställningar och språkinställningar” från kontrollpanelen och sedan klicka på ”Tangentbord och språk”.
Klicka på "Byt tangentbord" och ta bort de tjänster du inte använder.
Avregistrera dll-filerna
Avregistrera dll-filerna som kör tjänsten för alternativa indata genom att klicka på Start, kör och skriva in:
Regsvr32.exe /u msimtf.dll
Klicka återigen på Start, kör och skriv in:
Regsvr32.exe /u msctf.dll
I Windows Vista skriver du bara in dessa kommandon, ett i taget, i sökrutan på startmenyn och trycker på enter.
Hindra ctfmon.exe från att starta
I Windows XP Klickar du på Start och sedan på kör, skriv in msconfig.exe. I Windows Vista skriver du in msconfig i sökrutan på startmenyn och trycker på enter.
Gå till fliken Autostart och avmarkera ctfmon.
Observera att om du inte har gjort något av stegen innan kommer det här inte att ha någon effekt.
Starta slutligen om din dator.
Läs om fler processer i Windows:
Källa: HowTo-Geek