Windows 8, den mest betydelsefulla uppgraderingen av Microsofts operativsystem sedan Windows 95 och en av de viktigaste produkterna i företagets historia, kommer aldrig att slå igenom tillräckligt mycket för att kunna räknas som en standard på företagen. Det menar Forrester Research.

Företaget räknar med att mindre än 50 procent av persondatorerna på företagen kommer att köra Windows 8 när nästa stora Windowsuppgradering släpps, och det betyder i så fall att Windows 8 inte kommer att kunna kopiera Windows 7:s succé.

– Jag tror att Microsoft räknade med större framgång för Windows 8 på företagen. Windows 8 blir dock ingen företagsstandard, säger Forresters analytiker David Johnson som ligger bakom rapporten ”IT will skip Windows 8 as the enterprise standard”.

I rapporten framkommer det att företagens it-avdelningar inte är helt övertygade om att Windows 8 ger någon tydlig förbättring jämfört med Windows 7. Många är också bekymrade över det nya gränssnittet.

IDG News