Framtidens teknik är tankestyrd, i alla fall om man får tro Microsoft som nyligen ansökte om två patent för för tankestyrda kontrollinterface.
Enligt The Register ska patenten kretsa kring de nervsignaler som skickas ut från centrala nervsystemet innan en kroppsrörelse görs – signaler som man hoppas kunna översätta till maskinkommandon. Något som användaren sedan behöver träna på, då sådana signaler varierar från individ till individ.
Läs också: Lyssna med huden och skriv med tankekraft – Facebooks plan för tyst kommunikation
Microsoft är inte först med idéen om tankestyrning. Redan förra året berättade Facebook att man har ett team som arbetar med tankestyrd teknik, där ett av målen är att kunna transkribera tankar till skrift.
Förra veckan utannonserade även biltillverkaren Nissan att de i framtiden vill ta fram tankestyrda bilar.
Trots alla framtidsdrömmar lär det med största sannolikhet dröja innan vi ser tankestyrda produkter i butik.